Horolezecký průvodce Kolínskem, Vrcholová komise a další místní pikanterie


články 2009

 

Krátká zpráva o zběžné kontrole stavu jištění Rohové stěny (3/2009) na Vrchlici (Kutnohorsko)

 


 

Skalní oblasti Kolínska - informace:

 

POZOR - Balvan je stále v pohybu... Balvany v nástupu Údolní a Jarní cesty na Skále u Kohoutova mlýna - Pašince se prokazatelně hýbou (praskla většina sádrových proužků). Nicméně pohyby se ustálily  a dále se většina nikam neřítí (2007). V levé horní části soustavy balvanů (cesty Jarní, Diretisima, Cesta plná pavučin) byl 8/2008 zpozorován pravděpodobně nárůst rychlosti pohybu - onen 350 kg blok se asi vydal na další cestu směrem dolů (posun až cca 0,4 cm za cca 0,5 roku) a je stále považován za nejnebezpečnější! V současné době již široce rozevřené horizontální pukliny, které ho shora ohraničují, poskytují velmi dobré chyty v nejlehčích cestách na skále! Na nástěnce je na fotu označen růžovou elipsou. Dávejte opravdu pozor a raději se mu vyhněte! Zvláště po zimě se mohou některé balvany opět pěkně pohnout. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Více zde.

 


 

Tato složka by měla do budoucna přinášet čerstvé zprávy z dění okolo skal Kolínska a OVK Praha střední Čechy. Dále snad i nového průvodce Kolínskem. Musím přiznat, že se na něm pracuje šnečím tempem, nicméně s VK Kolínsko (součást OVK Praha a střední Čechy) usilovně pracujeme nejen na přejišťování známých i neznámých skal Kolínska, ale i na on line průvodci na webu ČHS http://skaly.horosvaz.cz.  Zde se budou postupně objevovat všechny nově přejišťené oblasti a cesty. Veškeré poznámky ohledně skal Kolínska, jejich jištění a jiné související problematiky prosím směrujte na VK Kolínsko. Předem za ně i za případnou jakoukoliv pomoc a podporu děkujeme. (viz region Praha a střední Čechy - oblast Kolínsko)

Třeba Pašinka je zde http://skaly.horosvaz.cz/skala/combo-skala2.asp?sektor_id=417 a nedokončený neoficiální bokorys Skály u Kohoutova mlýna s některými cestami je zde.

 

Střihounova horolezeckého průvodce Kolínskem, který zachycuje přibližně stav k roku 2001, můžete stáhnout na této stránce. Klasifikace je často velice mylně uvedena a i popis cest připomíná spíše poznámky, jimiž je tento průvodce především. Tištěný dostačující průvodce na Kolínsko neexistuje!

 

Horolezecký PRŮVODCE Kolínskem (winRAR archiv 61 kB). Od Vladimíra "Střihouna" Střihavky. Aby průvodce mohl vyjít v tištěné podobě, je zapotřebí ještě mnoho práce a také štědrých sponzorů, kteří zatím nejsou...

 

část Kolínského rajónu je zpracována na sesterských stránkách Tejpa-web a také zde.

 

Průvodce po skalách v údolí Vrchlice od Kutné Hory k Malešovu (.pdf 1,9MB) (winRAR archiv 2,3 MB)

 

Tisá skála - bouldering

 

Pašinka - Skála u Kohoutova mlýna (bokorys) - Cesta do školy

 

dále:

průvodce lezením ve Frankenjuře (.pdf 11MB)

 

 

Na Kolínsku se žije dobře, a kdo tvrdí že ne, kecá.

 

 

Složení VK Kolínsko 2008

Jirka "Steebe" Belza - steebe(ZV)seznam.cz - tel.: 776 781 443

Ondřej "Běhy" Běhal - behyl(ZV)tiscali.cz - tel.: 724 534 944

Roman "Péša" Pešík - pesa(ZV)strojirny-uj.cz - tel.: 606 413 669

Vladimír "Střihoun" Střihavka - strihavka(ZV)volny.cz - tel.: 777 006 630

 

 Za VK Kolínsko napsal Běhy